På förekommen anledning

Publicerad:

AIK Hockey tar till sig de reaktioner beslutet tidigare idag medfört och vill därför förtydliga grunderna som föranlett beslutet. Vidare vill AIK Hockey också meddela att frågans dignitet och komplexitet har föranlett att vi under helgen kommer att ha dialog samt möten med berörda parter.

För flera månader sedan påbörjades ett gediget arbete för att planera hur våra Stockholmsderbyn skulle kunna genomföras på ett säkert sätt, där en säkerhetsanalys och riskanalys skissades upp samt kostnaderna för dessa.

Den analysen som låg till grund för säkerhetsarrangemanget låg därefter fast, varför AIK Hockey som organisation kunde fortsätta planenligt och såg framemot två matcher på Avicii Arena med supportrar från båda lagen.

Dock förändrades förutsättningarna radikalt efter händelseutvecklingen på fotbollsderbyt mellan Djurgården och AIK den 16/10, där det efter möten bland annat framkommit att kostnaderna för säkerhetsarrangemanget dubblerats på flertalet punkter.

Måndagen den 17/10 kallade Djurgården Hockey till ett extrainkallat möte, för att diskutera om någon av klubbarna skulle kunna genomföra matcherna med bortasupportrar överhuvudtaget.

Djurgården Hockey stod som drivande i frågan och på mötet beslutades det att ingen av klubbarna skulle genomföra matcherna med sektioner dedikerade bortasupportrar.

Djurgården Hockey kom senare att ändra sig, för att de behövde mer tid för analys samt utvärdering och såg sig inte nödgade att ta ett beslut här och nu, då deras hemmamatch ska spelas under mellandagarna.

AIK Hockey insåg då efter den nya kravbilden gällande säkerhetsarrangemanget, samt med mötet 17/10 färskt i minnet, att arrangemanget ej skulle gå att genomföra med bortasupportrar.

AIK Ishockey