Poddavsnitt med Pepins | Inför fredagens nyemission

13 mars 2019 12:12

På fredag lanserar AIK Ishockey en nyemission i samarbete med Pepins och hoppas få in sex miljoner kronor. I veckans poddavsnitt av PEPTALK, producerat av Pepins, får ni höra om vad som hänt under det senaste året, sportsligt och ekonomiskt, samt om klubbens vision framåt och vilka förutsättningar som råder.


AIK vann HockeyAllsvenskan och spelar nu den HockeyAllsvenska finalen mot Oskarhamn i jakten på att nå SHL. Utöver de sportsliga utmaningarna för att nå den högsta ligan krävs också ett nytt kapitaltillskott för att klara licenskravet för såväl SHL som HockeyAllsvenskan. I avsnittet av podden PEPTALK får ni höra om vad som hänt under det senaste året, sportsligt och ekonomiskt, samt om visionen framåt och vilka förutsättningar som råder.

I studion finns vd Anders Olson, styrelseledamot Alexis Wicklin och Daniel Bång som representerar klubbens sportråd.

Avsnittet går att lyssna på här ››